Jak dbać o biżuterię
2019-05-23
- Nie należy nosić biżuterii (zwłaszcza na dłoniach) podczas prac domowych, aby nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania) lub chemiczne (np. pęknięcia lutów pod wpływem niektórych detergentów). Metale i kamienie naturalne reagują na czynniki chemiczne, np.zmianą koloru lub uszkodzeniem powierzchni. Nagromadzenie kemu/balsamu i kurzu pod kamieniem często powoduje pozroną utratę blasku i/lub barwy(wyczyszczenie może przywrócić pierwotny wygląd).
- Silnie zabrudzone bransolety, łańcuszki oraz biżuterię bez kamieni możemy pozostawić na kilka minut w kąpieli denaturowanej (woda z niewielką ilością denaturatu), a następnie wypłukać i przetrzeć miękką tkaniną (najlepiej flanelą). Można również stosować kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny. Do pielęgnacji biżuterii polecamy profesjonalne ściereczki angielskiej marki Town Talk Polish Co., dostępne w salonach LAMUR i eSklepie na www.lamur.pl Jeżeli stosujesz środki pielęgnacyjne, przestrzegaj ich instrukcji (te substancje mogą uszkodzić nasze produkty)
- Biżuterię i zegarki najlepiej przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych opakowaniach, np. tych dodawanych przy zakupie. W salonach LAMUR i e-sklepie na www.lamur.pl polecamy szeroki wybór kuferków do przechowywania biżuterii.
- Pamiętajmy, aby zdjąć biżuterię/zegarek przed udaniem się na spoczynek.
- Skóra (naturalna, jak i ekologiczna), sznurki i inne delikatne materiały z upływem czasu mogą zmienić swoje właściwości. Jest to naturalny proces. W wyniku używania biżuteria z delikatnych materiałów może zmienić odcień, odbarwić się miejscowo lub zmienić swoją elastyczność. Może ulec przetarciu, przebarwieniu, zahaczeniu, rozwarstwieniu. Jest ona szczególnie narażona na niekorzystne działanie kosmetyków, detergentów, a przede wszystkim wody. Powodem ewentualnych zmian może być również współczynnik pH skóry użytkownika.
- Wyroby jubilerskie dedykowane dla dzieci nie są zabawkami. Kontroluj biżuterię noszoną przez dziecko, zdejmuj ją na noc i w czasie zabawy. Prosimy zwrócić szczególną uwagę na kolczyki – aby chronić uszy małego dziecka, kolczyki należy każdorazowo zdejmować przed udaniem się na spoczynek.
- Biżuterię z perłami przechowujemy osobno, najlepiej w woreczkach z naturalnych, przewiewnych tkanin. Bardzo szkodliwe jest dla pereł silne oświetlenie, wysoka temperatura oraz suche powietrze. W celu ich odświeżenia zaleca się stosowanie ciepłej wody z mydłem. Po opłukaniu w czystej wodzie perły suszymy, delikatnie przecierając miękką i suchą tkaniną.
- Biżuteria z powłoką ceramiczna może ulec uszkodzeniu, na przykład w momencie pocierania o twardą powierzchnię czy przy uderzeniu, upadku
- Zarówno woda morska, jak i kąpiele słoneczne mogą w sposób nieodwracalny uszkodzić biżuterię.
- Zegarki sprzedawane w salonach LAMUR i w eSklepie www.lamur.pl posiadają indywidualną instrukcję oraz gwarancję, wydawane przy zakupie.
Warto wiedzieć - biżuteria z diamentami
- Autentyczność biżuterii z diamentami potwierdza certyfikat, dołączony do wyrobu.
- Sugerujemy zachować certyfikat, ponieważ jest on bezterminowym dowodem autentyczności wyrobu i jego cech w chwili zakupu.
Warto wiedzieć - biżuteria złota
- Białe złoto w trakcie produkcji poddawane jest procesowi rodowania, dzięki czemu produkty uzyskują piękną srebrzystą barwę. Podczas użytkowania warstwa rodu może ulegać ścieraniu, tym samym odsłaniając naturalny kolor - słomkowożółty.
- Biżuteria złota piaskowana lub satynowana może ulec wygładzeniu
- Wybrane złote wyroby w trakcie wytwarzania poddawane są ręcznemu szczotkowaniu, w tym przypadku efekt zarysowań jest zamierzony